Newsy

Project Description

Sygnał 4, że najwyższy czas na programy time management w przedsiębiorstwie – brak zgodności z prawem 

Wyeliminowanie konieczności zastanawiania się, czy ułożony grafik jest na pewno zgodny z prawem, pozwala na znaczącą oszczędność czasu i pieniędzy. Warto wiedzieć, że systemy informatyczne time management to nie tylko gwarancja zgodności z obowiązującymi przepisami, ale również gwarancja aktualizacji w związku ze zmieniającym się prawodawstwem. 

  1. Zmagasz się ze złożonością przepisów

Kodeks Pracy narzuca szereg drobiazgowych zasad, których należy obowiązkowo przestrzegać. Planowanie i ewidencja czasu pracy prowadzone manualnie powodują, że zachowanie zgodności z przepisami jest bardzo trudne, tym bardziej że spoczywa na barkach menedżerów, którzy nie muszą być specjalistami w zakresie przepisów czasu pracy. Jest także bardzo trudno zmieniać sposób działania w sytuacji zmiany przepisów czy zasad wewnętrznych.   

  1. Kary za nieprzestrzeganie przepisów są wysokie

Jeśli podczas planowania, rejestracji i przetwarzania danych o czasie pracy nie jesteś w stanie przestrzegać przepisów prawa pracy, narażasz się na wysokie kary za ich naruszenie. 

  1. Naruszenia powodują obciążenie administracyjne

Każde ewentualnie naruszenie przepisów prawa musi zostać zbadane. Oznacza to tym samym dogłębną analizę dokumentacji, co w przypadku prowadzenia jej w formie papierowej czy arkuszy kalkulacyjnych oznacza dużą pracochłonność i dodatkowe koszty. Programy time management pomogą Ci je zaoszczędzić i zająć się tym, co naprawdę ważne w Twojej firmie. 

  1. Nieścisłości w danych powodują naruszenia

Prowadzenie dokumentacji w formie papierowej czy arkuszy kalkulacyjnych często oznacza, że mogą pojawiać się nieścisłości pomiędzy stanem faktycznym, kartami czasu pracy, a rozliczaniem wynagrodzeń. Duża rotacja pracowników sprawia, że trudno jest utrzymać aktualność i dokładność danych, co prowadzi do błędów i naruszeń. 

  1. Trudno utrzymać zgodność z układem zbiorowym

W wielu firmach obowiązują układy zbiorowe określające dodatkowe zasady w zakresie zarządzania czasem pracy. Stwarza to dodatkowe wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za planowanie grafików i obsługę nadgodzin i nieobecności oraz dla działów kadrowo-płacowych, które kontrolują czy postanowienia układu są właściwie stosowane i przekładają się na prawidłowe naliczenie i wypłatę wynagrodzenia. 

Jeśli widzisz te sygnały w swojej firmie, nadszedł czas, aby rozważyć zainwestowanie w programy time management, by zarządzać czasem pracy i nieobecnościami w Twojej firmie. Zyskasz nie tylko kontrolę nad kosztami pracy, zaangażowaniem pracowników, ale i zminimalizujesz ryzyko wynikające z niezgodności podejmowanych działań z przepisami prawa. Zwiększysz również produktywność Twojego zespołu. 

Warto wiedzieć, że: 

  • Działy kadrowo-płacowe poświęcają średnio ok. 30 godzin tygodniowo na działania związane z przestrzeganiem przepisów, jeśli nie są wyposażone w profesjonalne systemy informatyczne time management
  • Około 1 na 4 pracowników będzie poszukiwać nowej pracy po pierwszej błędnej wypłacie wynagrodzenia, a kolejne 25% po drugiej takiej sytuacji.
Back to Top
Kontakt